a

Son Üç Yılda Türkiye’de 4,7 Milyon Dekar Atıl Arazinin Tarıma Kazandırılması Başarısı

Son Üç Yılda Türkiye’de 4,7 Milyon Dekar Atıl Arazinin Tarıma Kazandırılması Başarısı

Türkiye’de tarım sektörü, son üç yılda kaydedilen önemli bir başarıya imza attı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın açıklamalarına göre, bitkisel üretim odaklı politikalar, desteklemeler ve projeler sayesinde, son 3 yılda ülke genelinde 4,7 milyon dekar atıl arazi tarıma kazandırıldı. Bu gelişme, tarım arazilerinin daha verimli kullanımını ve tarım arazilerinin parçalanmasının önlenmesini hedefleyen çalışmaların bir sonucu olarak öne çıkıyor.

Bakan Yumaklı, 81 ilde yürütülen projeler ve uygulamaların, kullanılmayan arazilerin tarıma kazandırılmasında etkili olduğunu belirtti. Ayrıca, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) 2023 yılı tarımsal üretim alanlarına ilişkin yayımladığı rakamlara atıfta bulunarak, 2023 yılında toplam işlenen alanda bir önceki yıla kıyasla 970 bin dekarlık bir artış yaşandığını vurguladı. Bu artışın, 2021 yılında 234,7 milyon dekar olan toplam işlenen alanın, 2023 yılında 239,4 milyon dekara ulaşmasını sağladığını ifade etti.

Bakan Yumaklı, özellikle Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projesi’nin de katkısıyla, ülke genelinde nadas alanlarının 29,6 milyon dekardan 28,1 milyon dekara düşerek, tarla bitkileri ekim alanlarının ise 164,9 milyon dekardan 167,1 milyon dekara çıkarak toplamda 2,24 milyon dekar artış sağladığını belirtti.

Bakan Yumaklı, bitkisel üretimde kaydedilen bu başarının, stratejik ürünlere verilen desteklerin yanı sıra TAKE Projesi gibi uygulamaların etkisiyle mümkün olduğunu vurguladı. Nadas alanlarının daraltılması ve atıl arazilerin tarıma kazandırılmasıyla elde edilen bu artışın, bitkisel üretimin gücüne güç katacağını ve üretenlerin yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.

Bu gelişme, Türkiye’nin tarım sektöründeki sürdürülebilir kalkınma çabalarının ve tarımsal üretimin desteklenmesinin önemli bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ayçiçek Yağı İthalatındaki Kota Uygulaması 22 Nisan’a Kadar Uzatıldı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.