a

Ayçiçek Yağı İthalatındaki Kota Uygulaması 22 Nisan’a Kadar Uzatıldı

Ayçiçek Yağı İthalatındaki Kota Uygulaması 22 Nisan’a Kadar Uzatıldı

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, ayçiçeği yağı ithalatı için belirlenen kota döneminin süresi uzatıldı. Daha önce belirlenen kota dönemi 15 Nisan’da sona erecekken, yapılan son düzenleme ile bu süre 22 Nisan’a kadar uzatıldı.

Yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, yağlık ayçiçeği tohumu ve ham ayçiçeği yağında uygulanan düşük gümrük vergisi oranlarında süre uzatımına gidildi. Böylelikle, bu ürünlerde düşük gümrük vergisiyle ithalat yapma imkanı bir hafta daha devam edecek.

25 Ocak 2024 tarihli Resmi Gazete sayısında duyurulan kararla, yağlık ayçiçeği tohumunda 100 bin ton, ham ayçiçeği yağında ise 250 bin tonluk tarife kontenjanı belirlenmişti. Bu kontenjanlar dahilinde, yağlık ayçiçeği tohumunda normalde yüzde 27 olan gümrük vergisi yüzde 12’ye, ham ayçiçeği yağında ise yüzde 36 olan gümrük vergisi yüzde 22’ye düşürülmüştü.

Bu kararla, Türkiye’nin ayçiçeği yağı ithalatında uyguladığı kota ve vergi indirimleri, piyasada olası dalgalanmaları önlemek ve iç piyasayı desteklemek amacıyla bir süre daha devam edecek. Bu düzenleme, hem tüketicilerin hem de üreticilerin yararına olacak şekilde tasarlandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Killi Toprakta Ne Yetiştirilir? Nasıl Bakım Yapılır?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.