a

Siirt’te, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında “Siirt Fıstığı Üretiminin Artırılması Projesi” ile 125 bin adet fıstık fidanı yerel üreticilere %75 hibe desteğiyle dağıtıldı. Siirt Valisi Dr. Kemal Kızılkaya ve İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Demirhan’ın katılımıyla gerçekleştirilen törende, Siirt-Baykan kara yolundaki fidanlık alanda düzenlenen etkinlikte, bölge tarımına katkı sağlamak amacıyla büyük bir adım atıldı.

Vali Kızılkaya, törende yaptığı konuşmada, son altı yılda Siirt’te bitkisel ve hayvansal üretim alanlarında çiftçilere toplamda yaklaşık 702 milyon TL destek sağlandığını belirtti. 2023 yılında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 387 projeye 38 milyon TL’lik destek verildiğini ifade eden Kızılkaya, bu projelerin çiftçilere önemli ekonomik katkılar sunduğunu vurguladı.

Ergün Demirhan ise, Valilik desteğiyle Ocak ayında Cumhuriyetin 100. yılı anısına başlatılan 100 tarımsal proje kapsamında 100 bin Siirt fıstığı fidanı dağıtıldığını hatırlattı. Demirhan, “Bugün ise 125 bin adet daha bıttım anaçlı Siirt fıstığı fidanı dağıtarak, toplamda 225 bin fidanı çiftçilerimize ulaştırmış olduk. Bu projelerle 450 ailemiz faydalandı ve 70 bin dekar arazi tarıma kazandırıldı,” dedi.

Bu gelişmeler, Siirt fıstığı üretiminin bölgede nasıl teşvik edildiğini ve tarım arazilerinin nasıl genişletildiğini gösteriyor. Valilik ve İl Tarım Müdürlüğü’nün bu tür projelerle yerel tarımı güçlendirmeye devam edeceği belirtildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AYBUZEM Tarafından Düzenlenen Tarım ve Orman Uzman Yardımcılığı Sınav Sonuçları Yayımlandı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.