a

Türkiye, Makarnalık Buğday Üretimi ve İhracatında Dünya Lideri Oldu

TRT Haber’de konuşan Ahmet GÜLDAL, Türkiye’nin makarnalık buğday ve buğday mamulleri üretim ve ihracatında dünya çapında lider konuma geldiğini belirtti. GÜLDAL, “TMO’nun ve Türkiye’nin aldığı kararlar, global arenada dikkatle izleniyor,” dedi.

Röportajda, Türkiye’nin buğday üretiminde büyük bir hız kazandığı ve geçen yıl dünyanın en büyük makarnalık buğday üreticisi olduğu vurgulandı. 2023 hasat yılında 4,3 milyon ton üretimle 18 yılın rekoru kırıldığı ve bu başarıyla Kanada’yı geride bırakarak dünyada birinci sıraya yükseldiği belirtildi. Ayrıca, bu üretimin ihracat rakamlarına da yansıdığı ve Türkiye’nin makarnalık buğday ihracatında dünya ikincisi olduğu kaydedildi.

Ahmet GÜLDAL şunları ekledi: “Türkiye, buğday üretiminde ve mamulleri ihracatında dikkat çeken bir pozisyonda. Geçen sene 4.3 milyon ton makarnalık buğday üreterek dünya lideri olduk. 600 milyon dolarlık 1.4 milyon ton buğday ihracatı gerçekleştirdik. Cezayir’den İtalya’ya, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Kanada’ya kadar geniş bir ihracat ağına sahibiz.”

Röportajda ayrıca Türkiye’nin dünya un ve makarna ihracatında ilk iki sırada yer aldığı, üretim artışlarının korunması için çiftçilere çeşitli destekler sağlandığı ve üreticinin yalnız bırakılmadığı ifade edildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Toprak Mahsulleri Ofisi Piyasa Düzenlemesiyle Fındık Satışlarını Başlatıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.