a

Kayseri’de Türk Somonu Hasadı – Balık Üretiminde Öncü Konum Devam Ediyor

Türkiye’nin balık üretiminde önemli bir rol oynayan Kayseri’de Türk somonu hasat zamanı geldi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün açıklamasına göre, Yamula Baraj Gölü’ndeki 16 tesis, balıkçıları tekneyle somon balığı hasadı için hazırlıklıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, üretim tesislerini ziyaret ederek verimli bir sezon geçmesi temennisinde bulundu.

Kayseri, alabalık üretiminde Türkiye’nin öncü illerinden biri konumunda ve her yıl üretim kapasitesi artıyor. Kentte yılda ortalama 6 bin ton alabalık yetiştiriliyor ve bunun 2 bin 500 tonunu Türk somonu oluşturuyor.

Ayrıca, alabalık yumurtası üretiminde de Kayseri önemli bir rol oynuyor. Her yıl 250 milyon alabalık yavrusu üretiliyor.

Pınarbaşı ve Bünyan ilçeleri, doğal su kaynaklarında faaliyet gösteren birçok tesise ev sahipliği yapıyor ve Türkiye’nin alabalık yumurtası ihtiyacının yaklaşık yüzde 37’sini karşılıyor.

Bölgede gerçekleşen üretim süreci, yumurtadan yavruya ve ardından Türk somonuna kadar devam ediyor ve bu sürecin yüzde 80’i ihraç ediliyor, böylece hem bölge hem de ülke ekonomisine katkı sağlanıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Balık Çeşitleri – Türkiye’de ki Balık Türleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.