a

Adana, Türkiye’nin önde gelen tarım merkezlerinden biri olarak, bu yıl soğan hasadında yüzleri güldürüyor. İlde kış mevsiminin ılıman geçmesi sayesinde, hasat önceki yıllara kıyasla 15-20 gün erken başladı. Bölgede, 25 bin dekarlık alanda yaklaşık 100 bin ton soğan üretimi bekleniyor.

Seyhan bölgesinde devam eden hasat sürecini yerinde inceleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Adana’nın bereketli topraklarında Türkiye’nin ilk soğan hasadını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Kökçüoğlu, “Çalışkan işçilerimizle birlikte sabah erken saatlerden akşam geç saatlere kadar süren yoğun bir çalışma içindeyiz. Soğan, hemen hemen her Türk mutfağında vazgeçilmez bir yer tutar ve ciddi bir ekonomik değere sahiptir. İlimizde bu yıl 100 bin ton civarında bir üretim hedefliyoruz,” dedi ve ilk hasadın Nisan başında başladığını, Mayıs ortalarına kadar devam edeceğini belirtti.

Soğan üreticisi Osman Yeşilmeşe ise 500 dekarlık bir alanda üretim yaptığını ve bu yıl kış aylarının elverişli iklim koşulları sayesinde erken hasat yapma fırsatı bulduğunu söyledi. Yeşilmeşe, “Kış mevsimi soğuk geçmedi, bu da hasadın 15-20 gün erken yapılmasını sağladı. Hava şartlarının bu denli uygun olması, dekar başına verimi de artıracak. Şu anda dekara 4 ton ürün alıyoruz, bu miktarın 6-7 tonlara çıkmasını bekliyoruz,” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Nisan Ayında Çiftçilik ve Hayvancılıkta Yapılması Gerekenler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.